Sitenize daha çok ziyaretçi çekmenin SEO’ ya etkisi

Google da üst sıralarda olmayı hedefleyen kişiler için bugünkü makalemizde sitede kullanıcıların daha fazla zaman geçirmeleri için hangi etkenlerin önemli olacağını ve SEO’ etkisini kaleme aldık.

ziyaretçi bazlı seo

Ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesini nasıl sağlarız ?

Ziyaretçiler arama motorları sayesinde yapmış oldukları aramalarla sitenize erişirler. Anahtar kelimelerle yapılan sorgulamaların artması, arama motorlarındaki bulunduğunuz sıranın yükseltmesine sebep olmaktadır. Bunun dışında ziyaretçilerin sitenize tekrar dönmesi ve sitede geçirdikleri zaman çok önemlidir. Kullanıcıların web sitenizde daha çok zaman geçirmesi için önemli etkenler nelerdir şimdi bunları anlatalım.

Özgün ve Kaliteli İçeriklerin Önemi ?

Kullanıcılar arama motorları sayesinde sitenize ulaşır ve sitenizdeki içerikleri okumaya başlar. İçerikleriniz sade ve anlaşılır bir dil ile yazılırsa ziyaretçiler içeriklerinizi okurken yorulmaz ve içeriklerinizi okumaya devam ederler. Bu nedenle ziyaretçilerin sitede geçirdikleri zaman artacaktır. Bunun yanı sıra yazılarınızın sade ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz.Ziyaretçileri bunaltacak gereğinden fazla uzun ve akıcı olmayan içerikleri oluşturmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkğ arama motorları özgün bir dille yazılmış, en az 300 kelimeye kadar olan sade ve kaliteli içerikleri sever.

İçeriklerde yer alan başlıkların H1, H2 etiketleri ile ifade edilmesi ve kaleme aldığınız konunun alt maddeler halinde hiyerarşik bir şekilde sunulmasına dikkat etmelisiniz. İçeriklerinizdeki önemli alanlar Kalın(Bold-Strong) koduyla ifade edilmelidir. Ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek istediğiniz yerlerde bulunan anahtar kelimeleri Bold etmek yerine anahtar kelimenin bulunduğu cümlenin hepsini bold(kalın) etmek fayda sağlayacaktır.

Kullanıcılar İçin Görsellerin Önemi ?

Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde göze hoş gelmeyen kalitesiz görsellerle ile karşılaşıyor ise bu durum ziyaretçilerinize önem vermediğiniz anlamına gelir. Web sitenizde kullandığınız temanın renklerini, resimlerin ve videoların yerlerini düzgün bir şekilde ayarlamalısınız.

Web sitenizde kullanılan görsellerin içeriklerle bir bütün olmasını sağlamalısınız. Yalnızca yazılardan oluşmuş bir web sitesi kullanıcıları sıkacağı için, içeriklerinizde resim ve video kullanımına önem vermelisiniz. Bunu yaparken işi abartmamalısınız. Örneğin 300 kelimelik bir içerikte olduğundan fazla resim veya video kullanmak kullanıcılar için kötü bir durum olacaktır. Web sitenizdeki içeriklerin özet kısmı oluşturulmalı ve ilk paylaşacağınız görsel içerik özet kısmından sonra olmalıdır. Böylece kullanıcıların ilgisini artıracak kaliteli bir resim veya video ile sunulmuş yazınızın, kalan kısımlarının okunması sağlanacaktır.

İçerik Yönlendirmelerin Önemi?

Kullanıcılar bir makalenizi okuduktan sonra aynı kategorideki benzer içeriklerinizi de okumak isteyebilirler. Makalenizin alt kısımlarında veya yan kısımlarında bir önceki, bir sonraki yazı şeklinde bölümler oluşturabilirsiniz.Yine makalenizin alt kısımlarında bu yazımızı da okudunuz mu veya en çok okunan yazılarımız şeklinde benzeri makaleler oluşturabilirsiniz.

Bu özellik ile ziyaretçiler web sitenizde daha çok makale okuyarak uzun süre sitenizde zaman geçirecekler.