Site içi Bağlantılar Nasıl Olmalıdır

Öncelikle link yapılarını anlatmadan önce, site içi link nedir, özetle bundan bahsederek makalemize başlamak istiyorum.

Site içi Linkler

Site içi linkler web sayfalarımızın organlarını oluşturmaya yarar.Yani bir insan vücudunda organların görevi neyse site içi linklerin de görevi odur. Site içi linkler web sayfalarımızda kolaylıkla gezinmemizi sağlayan yapılardır.Örnek vermek gerekirse bir web sayfasında bulunan iletişim, hakkımızda, ürünlerimiz ve referanslarımız bölümleri arasında geçiş yapmamızı sağlar.
Site içi linklere neden ihtiyaç duyarız;
  • Ziyaretçilerin sayfalar arasında kolaylıkla gezinmesi sağlar..
  • Sitelerimiz organlarını(sayfalarını) oluşturur.
  • Arama Motorlarına sitemizin hiyerarşisini  aktarır.

Site içi linkler arama motorları için sokaklarda caddelerde bulunan yol gösteren levhalar gibidir.Örnek vermek gerekirse İstanbul gibi büyük bir şehirde kaybolmak imkansızdır.Çünkü İstanbul’ın tüm sokakları tüm caddeleri yol gösteren levhalarla doludur. Bu levhalara bakarak istediğimiz yere ulaşabiliriz. Aynı bu şekilde site içi linklerde arama motorlarına yol gösteren levhalar gibidir.Site içi linklerimizi doğru yönlendirmeli kafa karışıklığına neden olmasını engellemeliyiz.
Site içi linkler oluşturacağımız zaman bu linklerin anahtar kelimeler içermesine özen göstermeli ve bu linklere bağlı sayfalarımızın içeriklerinde de aynı anahtar kelimeleri bulundurmaya dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde linklerimiz sayfa içeriği ile alakalı değilse arama motorlarında değeriniz düşecektir.
Şimdi gelin hep birlikte Google Örümceklerinin site içi linklerin nasıl taradığına bakakalım;


Yandaki örnekte, Google’ın renkli örümceği “A” sayfasını ulaşmış ve  bu sayfaya bağlı olan “B” ve “E” iç bağlantıları görüyor Ancak önemli sayfalar C ve D bağlantılarında olabilir, Google örümcek leri bu önemli bağlantılara ulaşmak için B ve E iç bağlantılarını kullanarak C ve D bağlantılarına ulaşacaktır. Şayet B ve E iç bağlantıları, D ve C bağlantılarına bağlı değilse Google örümcekleri önemli sayfalarınızı görmeyecektir. Ve böylece Google gözünde sitenizin değeri düşecektir.