Kaçınılması Gereken WordPress SEO Hataları

Merhaba Nette Web Tasarım  Takipçileri.

Bugünkü makalemizde WordPress ‘te yapılan SEO hatalarını kaleme alacağız.

Hadi başlayalım.

Kaçınılması Gereken WordPress SEO Hataları

Mesala bir wordpress siteniz var ve arama motoru sıralamalarında aşağılarda mı yer alıyor sunuz ? Belki de bu bu wordpress sitenizin SEO ayarlarının yapılmamasından kaynaklanıyor, belki de WordPress’te kaçınılması gereken ölümcül hataları yapıyorsunuz. Bunun birçok sebebi olabilir, ama bu makalemizde sizlere WordPress’te kaçınmanız gereken hataları kaleme alacağız.

WordPress SEO hatalarını 6 başlık altında toplayacağız.

1) Sayfanızın URL’sinde anahtar kelimenizi kullanmamak

Web sayfanızın URL kısmında anahtar kelime kullanmak arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir.

Web sayfanızın URL kısmında mutlaka anahtar kelime kullanılması gerekmektedir, bu yeterli olur mu sizce elbette hayır anahtar kelimeniz yanında içerikle ilgili bir kaç kelime daha eklenmelidir.

Örneğin, “wordpress seo” anahtar kelimesinde yükselmek istiyorsanız,web sayfanızın URL kısmı aşağıdaki gibi olmalıdır.

https://www.nettewebtasarim.com/wordpress-seo-eklentileri/

Böyle URL aşağıdaki URL’den daha iyidir:

https://www.nettewebtasarim.com/?54542154654

Peki bu ayarlamayı nasıl yapacağız. Öncelikler WordPress sayfamızın admin panelindeki ayarlar kısmında bulunan ” Kalıcı Bağlantılar” kısmına tıklayarak aşağıdaki resimde görünen şekilde ayarlayın.

2) WordPress SEO Eklentisi Kullanmama Hatası

İnternet ortamında bir çok WordPress SEO Eklentisi bulunmaktadır. Web sitenizi, yazılarınızı, katagorilerinizi, resimlerinizi ve diğer içeriklerinizi SEO uyumlu hale getirmek için bu SEO araçlarından birini kullanabilirsiniz. Nette Web olarak All in One SEO Pack eklentisini tavsiye ediyoruz.

3) XML Sitemap (Site Haritası) kullanmama Hatası

WordPress tabanlı web siteniz için olmazsa olmaz optimizasyon ayarlarından biri de sitenizin site haritası olmasıdır. Site haritanızı kolay bir şekilde oluşturulmak için “Google XML Sitemaps” eklentisini buradan indirebilirsiniz.

4) Google Authorship Kullanmama Hatası

Google arama motorunda arama yaparken çıkan sonuçlar içinde yazarın resmini görüyorsanız bu sitede Google Authorship kullanılmıştır. Google Authorship kullanma amacı ziyaretçilerinizin ilgilisini çekip sitenizin tıklanmasını sağlamaktır.

5) İçeriklerinizde Diğer İçeriklerinize Link Vermeme Hatası

WordPress tabanlı sitemizde bir makale oluştururken makale içerikleri diğer sayfalarımızın içerikleri ile ilgili ise bu sayfalarımıza link vererek Google gözünde değerimizi artırabiliriz.

6) İndekslenmemesi Gereken Sayfaları İndeksletme Hatası

Web sitemizin içeriklerinden bazılarının Arama Motorları tarafından indexlenmesini istemiyor olabiliriz. Bunun için İndeksletmek istemediğiniz sayfalara “noindex” etiketini kullanmalıyız.

Bu makalemizde elimizden geldiğince yapılmaması gereken WordPress SEO Hatalarını kaleme aldık.

Yararlı olması dileğiyle Hoşçakalın.