Google Arama Ağı Reklamı

Reklamlarınızın görüntülenebileceği, aramayla ilişkili web sitelerinden oluşan bir ağdır. Google arama siteleri ve Arama Ağı reklamlarını göstermek üzere Google ile iş ortaklığı yapan Google dışındaki arama siteleri (Arama Ağı iş ortakları olarak adlandırılan AOL gibi siteler) bunlara dahildir.
Arama Ağı’nda reklam yayınlıyorsanız, kullanıcılar anahtar kelimelerinizden biriyle alakalı terimleri kullanarak sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri aradığında reklamınız arama sonuçlarının yanında gösterilebilir.

  • Arama Ağı; Google Arama, Alışveriş, Haritalar, Görseller ve Gruplar’ın yanı sıra AOL gibi Arama Ağı iş ortağı sitelerini de içerir.
  • Reklamlar arama sonuçları sayfalarıyla eşleştirilirken kullanıcıların aradıkları terimler veya kelime öbekleri temel alınır. Örneğin, Google’da “ev tesisat tamiri” için arama yapıldığında, bu kelime öbeğinin anahtar kelime olarak kullanıldığı bir reklam gösterilebilir.
  • Arama Ağı, AdWords reklamlarının görüntülenebileceği tüm web sayfaları ve uygulamaları aynı çatı altında toplayanGoogle Ağı kapsamında yer alır.

Arama Ağı ne zaman kullanılır?
Yeni bir kampanya oluştururken, bir kampanya türü seçmeniz istenir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra reklamlarınızın hangi ağlarda gösterileceğini belirleyecektir. Hangi ağları kullanacağınıza karar verirken işletme hedeflerinizi göz önünde bulundurun.

Aşağıda, Arama Ağı’nın ne zaman kullanılacağına ilişkin bazı genel öneriler verilmiştir:

  • AdWords’te nispeten yeniyseniz
  • Reklamlarınızın Google arama sonuçlarının yanında görünmesini istiyorsanız
  • Yalnızca sunduğunuz belirli bir ürün veya hizmeti arayan müşterilere ulaşmak istiyorsanız

Örnek
Ev tadilat hizmetleri veren küçük ama faal bir işletmeniz olduğunu ve en fazla geliri tesisat tamirlerinden elde ettiğinizi varsayalım. “Standart” ayarlara sahip “Yalnızca Arama Ağı” türündeki bir kampanya, reklamlarınızla ev tesisat hizmeti almak isteyen yüksek potansiyele sahip müşterileri, gelişmiş ayarlarla uğraşmak zorunda kalmadan hedeflemenize olanak tanır.