Google Blogger SEO Ayarları

Blog yazılımı olan Blogger , Google şirketi tarafından oluşturulan kullanımı son derece kolay bir web hizmetidir.Google hesabınızdan Blogger açtığınız zaman blogunuzun SEO uyumlu olması için yapmanız gereken bazı ayarlar bulunmaktadır.Yapacağınız SEO ayarları ile blogunuzun Google tarafından hızlıca indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Google Blogger SEO Ayarları

Google hizmeti olan Blogger ne yazık ki kullanıcılara SEO ayarları yapılmış bir şekilde gelmiyor. Google, SEO ayarlarını kullanıcılar tarafından biraz emek sarf edilip yapılmasını istiyor.Anlatacağımız SEO ayarları sayesinde blogunuzu arama motorlarıyla uyumlu hale getireceksiniz.

Şimdi asıl konumuza gelelim ve Blogger SEO ayarlarını anlatmaya başlayalım.

Blogger link yani bağlantı ayarları

Web sitelerimizi oluşturan linkler SEO‘da oldukça önemli bir yere sahiptir. Eğer linklerimiz SEO uyumlu değilse kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıklarında bize ulaşamazlar.

Peki kullanıcıların bize ulaşması için ne yapmamız gerekiyor.

Kullanıcılar arama motorlarında herhangi bir içerik ararken çıkan sonuçlar içinde önce aradıklarını bulmak isterler. Bunun için blogumuzun sayfa başlıklarını buna göre ayarlamamız gerekecek. Blogumuzun sayfa başlıkları Aranan İçerik- Blog Adı şeklinde olursa blogumuz arama sonuçlarında hem güzel bir görüntüye sahip olacak hemde kullanıcıların aramak istediği içerikler blogumuzla tam eşlecektir. Bu şekilde yapılacak bir düzenleme ile Google’da kullanıcılar rahat bir şekilde blogumuza ulaşabilecekler.

Blogunuzun Meta Tag Ayarları

Blogunuzun meta tag ayarları, blogunuzun hakkında bilgi veren etiketlerin olduğu yerdir. Blogunuzun hangi tür içeriklerden oluştuğu hakkında arama motorlarına bilgi verir. Bu nedenle meta tag ayarlarınızın içeriklerinizle uyumlu olması gerekiyor.Örneğin Blogunuzun temizlik alanında hizmet veriyorsa meta taglarınız arasında temizlik kelimesinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Keywords (Anahtar kelimeler)
Blogunuzun arama motorları tarafından bulunması için sitenizde mutlaka bulunması gereken önemli bir yerdir. Keywords-Anahtar kelimeler sitenizin içerikleri ile uyumlu olması gerekmekte olup içeriklerinizle ilgili olmayan kelimeleri eklememelisiniz. Ancak Google Arama Motoru artık anahtar kelimelere bakmıyor. Yani siteleriniz için anahtar kelimeler kullanmayabilirsiniz.Tabi bu sadece Google için gereçerli.Diğer arama motorları halen anahtar kelimelere önem veriyor.