Google Adwords Reklamcılık Ağı ile Yükselin

Bu makalemizde; sizlere Google Adwords Reklamcılık Ağı  hakkında bilgileri kaleme alacağız.

Google Adwords Reklamcılık Ağı ,Google Arama Motoruna ait bir reklamcılık hizmetidir ve  bu hizmet Google gelirlerlerinin %90’nını oluşturuyor.Google’a reklam veren kullanıcıların reklamları Google’da ön sayfada olmak üzere ilk 3 sırada ve sağda bulunan bölümlerde yer alır. Bunun yanı sıra Google’ın görüntülü reklam ağı da bulunmaktadır.Görüntülü reklam ağı, sitelerde bulunan “Google Reklamları” açıklaması ile etiketlenen  resim,video veya hareketli reklamları ifade eder.
Google reklamlarında fiyatlandırma tıklama başına maliyet (TBM)  ile gerçekleşir. Google’a reklam verecek olan kullanıcılar reklamları için günlük bütçe belirler ve reklamlar bu günlük bütçe üzerinden tıklama alır.Tıklama başına maliyetler sektörler arasında farklılık gösterebilir. Örneğin bir sektörde tıklama başına maliyet 0,50 kuruş olsun ve kullanıcının 40 TL’lik günlük bütçe belirlediğini varsayalım. Google Reklamları 0,50 kuruştan tıklama alacak ve kullanıcının belirlediği günlük bütçeye kadar reklamlar tıklanmaya devam edecektir.
Google Adword Reklamlarını alan kullanıcılar reklamlarını hangi ülke, bölge veya şehirde yayınlanacağına kendileri karar verebilir.Hatta Google Adwords kullanıcıları reklamlarının hangi saat aralıklarında yayınlamasını ayarlayabilir ve reklamlarının hangi yaş-cinsiyet gruplarına gösterileceği seçebilirler.
Peki Google Adwords nasıl çalışıyor?

Anahtar kelime odaklı Google Adwords reklamı hazırlamak için reklam vermek istediğiniz faaliyet alanınızla alakalı anahtar kelimeleri seçip daha sonra bu seçtiğiniz anahtar kelimelere her tıklandığında vermek istediğiniz Tıklama Başına Maliyeti (TBM) belirlersiniz. Google reklamlarınızı görüntülemek için sizden ücret talep etmez.Ancak ziyaretçiler reklamlarınızı görüp reklamlarınıza tıklarsa belirlediğiniz Tıklama Başına Maliyeti (TBM) ödersiniz. Reklamlarınızın  üst sıralarda sürekli kalmasını istiyorsanız Tıklama Başına Maliyetini artırmanız gerekiyor.

Google Adwords belirleyeceğiniz anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında bir Kalite Puanı belirler. Bu puanlara bakarak anahtar kelimelerinizin uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. Anahtar kelime kalite puanınızın 5 ve üzerinde olması gerekmektedir. Eğer bu değerlerin altında bir kalite puanına sahipseniz Google size uyarı verecektir.Kullanıcılar Google’da arama yaptıklarında sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerin kalite puanları ile tıklama başına maliyetlerini çarparak bir değer elde eder.Bu değer sonucunda belirlediğiniz anahtar kelime için sıralamanız belirlenir. Eğer bu değer rakiplerinizin değerlerinden düşükse Google’da reklamlarınız rakiplerinizin reklamlarından sonra çıkar.