DMOZ’a Kayıt Teknikleri

Dmoz kayıt tekniklerine geçmeden önce Dmoz hakkında biraz bilgi vermek yararlı olacaktır.Dmoz(Open Directory Project) Tükçe olarak “Açık Dizin Projesi” anlamını ifade eder. Dmoz tüm dünya çapındaki sitelerin kayıtlarının bulunduğu, ücretsiz olarak hizmet veren web dizin sitesidir. Tüm dünyada çapında gönüllü editörlerden oluşan Dmoz, içerisinde çeşitli sektörlere ait kategorileri bulunduran ve arama motorlarının en çok değer verdiği ücretsiz web dizin sitesidir. Dmoz sitesini bilmeyen pek az insan bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Dmoz kaydı sanıldığı kadar zor değildir. Şimdi hep beraber Dmoz kayıt tekniklerini inceleyelim.

Dmoz Kayıt Teknikleri
 

Dmoz web dizinine kayıt olmak için öncelikle sitenizde yer alan tüm içeriklerin özgün ve sade olması oldukça önemlidir. Dmoz‘a kayıt aşamasında hangi alanda faaliyet gösteriyorsak faaliyet alanımızla alakalı olan kategoriyi seçmeliyiz. Eğer faaliyet alanınız dışında bir kategori seçerseniz gönüllü Dmoz editörleri web sitenizi incelediğinde içeriklerinizin kategori ile alakalı olmadığını gördüklerinde başvurunuzu onaylamazlar. Faaliyet alanınızla ilgili mantıklı bir kategoriyi seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken önemli adımlardan birincisi web sitenizin başlığıdır. Başlığınızı yazarken web sitenizi en iyi anlatan sitenizin içerikleri ile uyumlu sade bir başlık yazmanız çok önemlidir.Örnek vermek gerekirse www.misstemizlikofisi.com web sitesi için uygun olacak başlık Temizlik metnidir. Başlığınızı yazarken tüm kelimelerin sadece baş harflerinin büyük olmasına dikkat edin. Önemli adımlarımızdan biri de Dmoz açıklama alanı uygun bir açıklama yazmak. Dmoz açıklama alanına yazım hatasından kaçınmamız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse www.misstemizlikofisi.com  sitemiz için uygun olacak açıklama :”Kaliteli ve Profesyonel Temizlik Hizmetleri” şeklinde olmalıdır.

Şimdi hep birlikte bir DMOZ kaydı gerçekleştirelim.

1) Öncelikle http://www.dmoz.org/ adresine girip sitenize uygun kategoriyi bulmak için arama alanına ilgili kelimeyi girerek “Search’e tıklıyoruz.

2) Açılacak sayfada sitemize en uygun kategoriyi seçiyoruz.


3) Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “adres öner“e bağlantısına tıklıyoruz.


Kaynak: http://www.ingilizceturkce.gen.tr/Blog/google-optimizasyon/131-dmoz-nedir,-nasil-kayit-olunur.html

4) Adres öner bağlantısına tıkladığınızda web sitenizin bilgilerini gireceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan sayfanın ilgili yerlerine web sitenize ait “Başlık ve Açıklamayı” ekledikten sonra  “Gönder” butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.